Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Mediacje dotyczące wojny na Ukrainie

Mediacje dotyczące wojny na Ukrainie

Wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego br, liczba ofiar ciągle rośnie, a wśród nich znajdują się także cywile. Co raz więcej obywateli Ukrainy, głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze, ucieka z kraju w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Wiele krajów włączyło się w pomoc humanitarną Ukrainie, oferując noclegi, wyżywienie oraz niezbędne rzeczy pierwszej potrzeby.

Mediacje pomiędzy Rosją a Ukrainą

Coraz więcej krajów deklaruje także chęć pomocy Ukrainie poprzez uczestnictwo w mediacjach z Rosją o zaprzestanie wojny.

Mediacje wojenne nie należą do najłatwiejszych. Przekonali się o tym m.in.  prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz, którzy kilka dni temu udali się do Moskwy, jednak rozmowy z prezydentem Rosji nie powstrzymały Rosjan przed kontynuacją ataków na Ukrainę.

Izrael jako mediator

Udział w mediacjach z Rosją zaoferował także Izrael.  W ubiegłym tygodniu Naftali Bennett, premier Izraela, wraz z delegacją ze swojego kraju, spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem. Podczas blisko 3-godzinnego spotkania omawiany był kryzys na Ukrainie. Premier Izraela zaproponował także chęć wystąpienia Izraela w roli mediatora pomiędzy Rosją a Ukrainą.  Wszystkim krajom zależy, aby jak najszybciej zakończyła się ta wojna trwająca już blisko 2 tygodnie.

Chiny deklarują chęć uczestnictwa w mediacjach

Według informacji przekazanych przez CNN, prezydent Chin Xi Jinping zadeklarował chęć i gotowość do aktywnej współpracy z innymi krajami nad mediacją w sprawie wojny, która toczy się u naszych wschodnich sąsiadów. Władze Chin popierają pokojowe rozmowy pomiędzy Rosja i Ukrainą i podkreślają jak bardzo potrzebne są „wszelkie wysiłki wspierające pokojowe rozwiązanie kryzysu”.

Zdaniem szefa chińskiego MSZ, Wang Yi, głównym zadaniem wszystkich krajów jest zachęcanie Rosji i Ukrainy do uczestnictwa w mediacji, w celu pokojowego rozwiązania konfliktu i zakończenia wojny na ukrainie. Jego zdaniem należy prowadzić także działania humanitarne w celu zapobieganiu kryzysu humanitarnego, lecz w sposób neutralny i bezstronny.