Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Jak wpisać się na listę stałych mediatorów?

Jak wpisać się na listę stałych mediatorów?

Mediacje pozasądowe może prowadzić zwykły mediator, natomiast sprawami, które trafiły do sądu zajmują się mediatorzy sądowi: mediatorzy i stali mediatorzy umieszczeni na dwóch odrębnych listach w Sądzie Okręgowym. W tym artykule spróbuję rozjaśnić jak wpisać się na listę stałych mediatorów.

Stały mediator

Podstawa prawna od której należy zacząć to rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie prowadzenia listy stałych mediatorów. Z tego rozporządzenia wynika, że są pewne wymagania jakie musisz spełnić aby móc zostać wpisany na listę stałych mediatorów, oto najważniejsze z nich:

  • musisz mieć ukończone 26 lat,
  • nie możesz być karany za przestępstwo umyślne,
  • musisz znać język polski,
  • musisz posiadać wiedzę oraz umiejętności w zakresie prowadzenia mediacji.

Czas wpisać się na listę stałych mediatorów

Listy stałych mediatorów prowadzone są przez prezesów sądów okręgowych i to do nich należy złożyć wniosek jeżeli chcemy się na taką listę wpisać. Ważne jest to, że taki wniosek należy złożyć w tym okręgu w którym planujesz prowadzenie swojej działalności.

Wniosek o wpisanie na listę mediatorów stałych jest załącznikiem do wcześniej wspominanej ustawy ale ze względu na dosyć częste aktualizacje formularzy urzędowych zalecam o taki wniosek zapytać na dzienniku podawczym lub w informacji sądu okręgowego.

Do wniosku o wpisanie na listę stałych mediatorów będziesz musiał dołączyć również:

  • oświadczenie o niekaralności,
  • oświadczenie o wieku,
  • oświadczenie o znajomości języka polskiego,
  • dokumentacje potwierdzające posiadanie wiedzy na temat mediacji.

Potwierdzenie wiedzy i umiejętności mediatora

To jest dosyć ciekawe zagadnienie, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami nie potrzebujesz żadnych zaświadczeń, szkoleń ani certyfikatów, jednak okazuje się, że odbycie szkolenia mediatora, z którego otrzymasz certyfikat lub dyplom jest najłatwiejszą formą udowodnienia swoich umiejętności, zwłaszcza jeżeli taki dokument wydaje poważna instytucja np.: Uniwersytet Jagielloński lub inna uczelnia wyższa. Warto przy tym zaznaczyć, że jeżeli masz skończone inne studia związane tematycznie z prowadzonymi mediacjami (np.: prawne, ekonomiczne, administracyjne) to również to stanowi dodatkowy Twój atut.

Oprócz studiów, kursów i szkoleń możesz również posłużyć się takimi informacjami i dokumentami:

  • informacje o liczbie przeprowadzonych mediacji,
  • spis wydanych publikacji na temat mediacji, których jesteś autorem lub współautorem,
  • opinie ośrodków mediacyjnych o posiadanej wiedzy nt mediacji,
  • opinie osób fizycznych - może być w formie referencji lub listu polecającego, potwierdzającego posiadanie wiedzy na temat mediacji.

Można składać kopie dokumentów, ale oryginały trzeba posiadać do wglądu jeżeli sąd ich zażąda. Ważne, aby wszystkie dokumenty, które składasz w przekonujący sposób potwierdzały Twoje profesjonalne przygotowanie do roli mediatora.

Myślę, że te informację powinny wystarczyć do tego abyś mógł podjąć już pierwsze kroki do tego, aby zostać stałym mediatorem. Gdybyś potrzebował / potrzebowała więcej informacji lub porady chętnie udzielę Ci odpowiedzi na wszystkie pytania, oto moje dane:

Aleksandra Dziewior
+48 666 302 536
a.dziewior@centrummediacjisadowych.pl

Jesteś już mediatorem sądowym?

.. to świetnie! Dołącz do Centrum Mediacji Sądowych dzięki któremu będziesz na internetowej liście stałych mediatorów i będziesz otrzymywać zlecenia w swoim okręgu.

Oto kilka przydatnych linków: